شرایط زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان (اطلاعات ۲۰۲۰)

شرایط زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان

شرایط زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان (اطلاعات ۲۰۲۰)

بررسی آخرین شرایط زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان طبق اطلاعات سال ۲۰۲۰

اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان را دارید و‌ می‌خواهید با مزایا و شرایط زندگی در آلمان آشنا شوید، این مقاله‌ برای شما بسیار مفید خواهد بود. در این مقاله‌ می‌توانید با مزایای زندگی در آلمان، شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، شرایط جمعیتی و فرهنگی کشور آلمان، شرایط اقتصادی کشور آلمان، شرایط کار در آلمان و هزینه زندگی در آلمان آشنا شوید.

هم‌اکنون می‌توانید به آلمان مهاجرت کنید!

بله کاملاً درست متوجه شدید.

در شرایط فعلی و علیرغم بیماری کرونا، سفارت آلمان در صورت داشتن job offer ، به شما وقت مصاحبه و ویزای کار آلمان می‌دهد. 

موسسه مهاجرتی نایس ویزا این کار را برای شما انجام می‌دهد. پس فرصت را از دست ندهید.

شرایط زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان (اطلاعات ۲۰۲۰)
شرایط زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان (اطلاعات ۲۰۲۰)

این مقاله در ۷ بخش زیر به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد:

مزایای زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان ‌‌‌‌(اطلاعات ۲۰۲۰):

بخش اول؛ مزایای زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان (اطلاعات ۲۰۲۰):

۱-  مزایای اصلی زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان ‌‌‌‌(اطلاعات ۲۰۲۰) کدامند؟

بی شک آلمان یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرت در جهان است. اما دلایل بسیاری وجود دارد که توضیح‌ می‌دهد چرا آلمان از محبوب‌‌‌ترین مقاصد برای مهاجران در سراسر جهان است. در زیر به برخی از این دلایل اشاره خواهیم کرد.

Frankfurt
Frankfurt

از مهمترین دلایل تمایل مهاجران و مزایای زندگی در آلمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آلمان از نظر میزان تولید ناخالص ملی که معیار ثروتمند بودن هر کشور است، در رتبه چهارم جهان قرار دارد. لذا آلمان دارای اقتصادی بسیار پویا و توسعه یافته است.
 • نرخ تورم در المان بسیار پایین است.
 • بازار کار آلمان بسیار پر رونق و توسعه یافته است و این کشور نرخ اشتغال بالایی دارد.
 • حداقل حقوق و دستمزد در آلمان نسبت به سایر کشورهای اروپایی در وضعیت خوبی قرار دارد.
 • در المان زیرساخت‌های اجتماعی مانند بیمه همگانی، نظام عالی تأمین سلامت و شبکه حمل و نقل در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد.
 • سیستم آموزشی آلمان بسیار قدرتمند است و دانشگاه‌های آلمان دارای رنکینگ بالای جهانی هستند. علاوه بر آن، تحصیل در آلمان رایگان است. و همچنین آلمان از طریق مؤسسه تبادلات آکادمیک خود (DAAD) انواع بورس‌های تحصیلی و تحقیقاتی را ارائه‌ می‌دهد.
 • بیمه ملی در آلمان قسمت عمده مخارج درمان را تحت پوشش خود قرار‌ می‌دهد.
 • در آلمان امکان دریافت وام‌های بلند مدت با بهره ۱.۸۸٪ جهت خرید خانه و ماشین برای شما وجود دارد.

بخش دوم؛ شرایط جغرافیایی و آب و هوایی کشور آلمان:

۲-  کشور آلمان از نظر وسعت و موقعیت جغرافیایی چگونه است؟

آلمان کشوری در غرب قاره اروپاست که همسایگانی مانند دانمارک، فرانسه، سوئیس، اتریش، لهستان و چک دارد. این کشور همچنین از سواحل دریای شمال و دریای بالتیک بهره مند است. مساحت کشور آلمان ۳۵۷،۰۲۱ کیلومتر مربع (۱۳۷،۸۴۷ مایل مربع) اما مساحت قابل سکونت این کشور ۳۴۸،۵۶۰ کیلومتر مربع (۱۳۴،۵۸۰ مایل مربع) است. (حدوداً کمی کوچکتر از مجموع مساحت دو استان کرمان و سیستان و بلوچستان!)

جالب است بدانید که تراکم جمعیت در آلمان نسبت به وسعت (مساحت)، ۲۴۰ نفر در هر کیلومتر مربع یا به عبارتی به ازای هر نفر ۴۱.۶۶ متر است.

munich
munich

۳-  شرایط و تنوع آب و هوایی برای زندگی در آلمان چگونه است؟

خوب است بدانید که کشور آلمان مانند ایران دارای آب و هوایی چهار فصل است. همچنین شباهت آب و هوایی در جنوب آلمان با ایران، شرایط زندگی در این کشور را برای ایرانیان دلپذیرتر می‌کند. اما بر خلاف ایران، در آلمان بارش باران باعث متعادل شدن زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرم‌ می‌شود. بارش باران‌های متناوب و مناسب، باعث شده تا آلمان کشوری سرسبز، زیبا و دارای آب و هوایی پاکیزه و دلپذیر باشد.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این کشور سرسبز و زیبا، برخلاف ایران از منابع طبیعی و زیرزمینی (مانند نفت و گاز) محروم است. به همین دلیل انرژی در آلمان بسیار گران است. این موضوع باعث‌ می‌شود که در بسیاری از نقاط آلمان چیزی به نام کولر وجود نداشته باشد. همچنین آلمانی‌ها در گرم کردن خانه نیز بسیار صرفه جویی‌ می‌کنند. و این بدان معناست که شما باید در طول فصل‌های سرد، با لباس گرم در خانه خود زندگی کنید. این موضوع شرایط زندگی را در شهرهای شمالی آلمان که سرد هستند، برای ایرانیان کمی سخت‌ می‌کند.

بخش سوم؛ شرایط جمعیتی و فرهنگی شهرهای آلمان:

۴-  در شهرهای آلمان وضعیت پراکندگی جمعیت چگونه است؟

طبق آخرین آمار جهانی در اکتبر ۲۰۲۰ ؛ جمعیت کشور آلمان ۸۳،۷۸۳،۹۴۲ نفر است که پرجمعیت‌‌‌ترین کشور اروپا و نوزدهمین کشور جهان از نظر جمعیت به حساب‌ می‌آید. جمعیت آلمان معادل ۱.۰۷٪ از کل جمعیت جهان را به خود اختصاص داده و نرخ باروری در این کشور در سال جاری، ۱.۵۹ بوده است. همچنین ۷۶.۳٪ از جمعیت کشور آلمان شهرنشین هستند (۶۳،۹۳۰،۳۰۵ نفر در سال ۲۰۲۰) و متوسط سن مردم آلمان ۴۵.۷ سال است.

جمعیت کشور آلمان
جدول رشد جمعیت کشور آلمان

همچنین امید به زندگی در بدو تولد در آلمان (امید به میزان طول عمر) در سال ۲۰۱۸، حدوداً ۸۱ سال بوده است.

امید به زندگی در بدو تولد در آلمان
جدول امید به زندگی در بدو تولد در آلمان

نوردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پر جمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت‌های بایرن و بادن-وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند.

از کل جمعیت آلمان حدود ۹۲٪ دارای ملیت آلمانی هستند و ۸% باقیمانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت هامبورگ بیشترین تعداد مهاجر را به خود اختصاص داده است. به این ترتیب که ۳۰% از جمعیت هامبورگ را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت‌های هِسن، برلین و بادن-وورتمبرگر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. بیشترین اتباع خارجی آلمان از این قرارند؛ ۱۷٫۹٪ ترک تبار  –  ۱۳٫۱٪ لهستانی  –  ۸٫۷٪ روس  –  ۸٫۲ قزاق  –  ۵٫۳٪ ایتالیایی.

۵-  مردم آلمان چگونه مردمی هستند؟

در آلمان پیروان ادیان و مذاهب گوناگون در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند که پراکندگی آنها به این شرح است:

 • مسیحی پیرو کلیسای کاتولیک روم:  ۲۷٫۷٪
 • مسیحی پیرو مذهب پروتستان:  ۲۵٫۵٪
 • مسلمان:  ۵٫۱٪
 • ارتدوکس و پیروان مذاهب مسیحی دیگر:  ۳٪
 • پیروان ادیان دیگر:  ۰٫۹٪
 • برای ۳۷٫۸٪ نیز هیچ مذهبی قید نشده است.

در فرهنگ آلمان سنت‌ها خیلی مهمند و آلمانی‌ها از لحاظ وفاداری به سنت‌ها و عادات، مردمانی منحصر به فرد هستند. سنت‌هایی نظیر جشن سالانه در فضای باز شهر یا دیدارهای ماهیانه با همسایه‌ها که در روزی مشخص از هر ماه برگزار‌ می‌شود.

نکته جالب توجه دیگر در سبک زندگی در آلمان این است که آلمانی‌ها از قبل برای همه چیز برنامه‌ریزی‌ می‌کنند. اگر سنگ هم از آسمان ببارد، برنامه آنها نباید عقب بیفتند. این بدین معنی نیست که مردمانی خودجوش نیستند و در لحظه زندگی‌ نمی‌کنند؛ بلکه نشان دهنده نظم و ترتیب و هدفمند بودنشان است. آنها به وقت شناسی و قرار ملاقات بسیار اهمیت‌ می‌دهند.

فراموش نکنید که آلمانی‌ها ظاهری جدی دارند، ولی درواقع از شوخ طبعی هم برخوردارند. اگر‌ می‌خواهید روحیه طنز را در روابط دوستانه تان با آنها تجربه کنید، به زبان آلمانی مسلط شوید.

hohenzollern castle
hohenzollern castle

۶-  جشن‌ها و مناسبت‌های معروف و جاذبه‌های گردشگری المان کدامند؟

آلمان در طول سال میزبان جشن‌ها و فستیوال‌های پرشوری است که‌ نمی‌توان همه آنها را در اینجا معرفی کرد. ولی بی شک مشهورترین آنها «جشن اکتبر» یا جشن آبجوخوری است. همه ساله بیش از شش میلیون نفر گردشگر از سراسر جهان برای این جشن به مونیخ‌ می‌آیند.

رویداد پرطرفدار دیگر سال هنگامی است که در ماه فوریه، فرش قرمز «فستیوال بین‌المللی فیلم برلین» پهن‌ می‌شود. نمایش بیش از ۴۰۰ فیلم از سراسر جهان در سالن‌های نمایش تاریخی و برگزاری میهمانی‌ها و رویدادهای ویژه از بخش‌های جذاب این فستیوال هستند. فستیوال فیلم برلین در کنار فستیوال‌های فیلم کن و ونیز، مهم‌‌‌ترین رویدادهای سینمایی اروپا را تشکیل‌ می‌دهند.

مناسبت مهم دیگری که خوب است به آن اشاره کنیم سوم اکتبر، روز وحدت آلمان است. در این جشن آلمانی‌ها پیوستن دوباره آلمان شرقی و غربی به یکدیگر و تحقق آلمان یگانه را گرامی‌ می‌دارند. این جشن ملی هر سال در یکی از شهرهای آلمان برگزار‌ می‌شود و مقامات دولتی در کنار مردم و گردشگران در آن حضور‌ می‌یابند.  

۷-  عادات فرهنگی و اجتماعی زندگی در آلمان چگونه است؟

فرهنگ آلمان گنجینه‌‌ای غنی از دانش و هنر است و آلمانی‌ها مردمانی کتابخوان‌‌‌‌اند. چنانکه مهم‌‌‌ترین رویداد جهان در زمینه نشر، یعنی نمایشگاه ‌‌‌بین‌المللی کتاب فرانکفورت، در این کشور برگزار می‌شود. فلسفه و موسیقی آلمان نیز در جهان از جایگاه ویژه‌‌ای برخوردار است.

Titisee-Neustadt
Titisee-Neustadt

خوب است بدانید مردم این کشور مردمی بسیار قانونمندند. آنها همان قدر که به سخت‌کوشی شهره‌‌‌‌اند، وقت شناس نیز هستند. از این رو اگر با کسی در آلمان قرار می‌گذارید حواس خود را بسیار جمع کنید. مخصوصاً اگر قرار کاری دارید. لباس نامرتب یا تأخیر در رسیدن به محل قرار تقریباً اعتماد به شما را از بین خواهد برد. ضمناً اگر با خانمی قرار داشتید، اجازه دهید اول او بنشیند و اگر غذا میل کردید در انتها چنگال و چاقوی خود را کنار هم جفت کنید. دست دادن محکم و باوقار به هنگام شروع دیدار و خداحافظی بسیار مهم است.

توصیه ما به شما عزیزان این است که قبل از هر اقدامی، ابتدا با پر کردن فرم زیر اجازه دهید که مشاوران موسسه مهاجرتی Nice Visa با شما تماس بگیرند تا مشاوره‌ها و راهنمایی‌های لازم را جهت انتخاب روش مناسب به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند.

بخش چهارم؛ شرایط اقتصادی کشور آلمان:

۸-  ‌‌‌‌هم‌اکنون شرایط اقتصادی کشور آلمان چگونه است؟

گزارشی از یک نظرسنجی از مردم آلمان در سال ۲۰۱۹ نشان‌ می‌دهد که ۳۹ درصد آلمانی‌ها معتقدند وضع مالی آنها در فاصله سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸  بهتر شده است. تنها یک نفر از پنج نفر در پاسخ گفته است که در مجموع وضع اقتصادی او بدتر شده است. همین نظرسنجی نشان‌ می‌دهد که دوسوم پرسش‌‌شوندگان وضع مالی خود را مناسب می‌دانند. همچنین آلمانی‌ها وضع مالی خود را نسبت به سایر شهروندان اروپایی بهتر ارزیابی می‌کنند.

همان‌طور که در ادامه مقاله در نمودارهای مربوطه خواهید دید،‌ تولید ناخالص ملی و داخلی آلمان و همچنین میزان حداقل دستمزد در این کشور طی سالیان گذشته همواره سیر صعودی داشته است. البته گسترش ویروس کرونا به شکلی بی‌سابقه بر این روند تأثیر گذاشته. به نظر کارشناسان، برگرداندن اقتصاد آلمان به رشدی متعادل تا سال ۲۰۲۸ طول خواهد کشید، آن هم در صورتی که همه چیز به نحو احسن پیش برود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تنها ۱٫۴٪ نیروی کار آلمان در بخش کشاورزی فعال‌ است. درحالیکه این عدد برای بخش صنعت به ۲۴٫۲٪ و برای بخش خدمات به ۷۴٫۳٪ می‌رسد.

۹-  نرخ رشد اقتصادی کشور آلمان طی ۱۰ سال گذشته چگونه بوده است؟

بر اساس گزارش بانک جهانی، اقتصاد آلمان بر اساس میزان تولید ناخالص ملی، بعد از آمریکا، چین و ژاپن در رتبه چهارم جهان و اولین در قاره اروپا قرار دارد. این کشور صادرکننده پیشرو ماشین آلات، وسایل نقلیه، مواد شیمیایی و تجهیزات خانگی است.

رتبه اقتصاد آلمان
جدول رتبه اقتصاد آلمان در جهان

۱۰-  میزان تولید ناخالص ملی در کشور آلمان در سال گذشته چقدر بوده است؟

بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۹، اقتصاد آلمان شاهد تولید ناخالص ملی برابر با ۳٫۸۴۶ تریلیون دلار آمریکا بوده است. میزان رشد این نرخ را نسبت به سال‌های گذشته‌ می‌توانید در نمودار زیر مشاهده کنید.  

رشد اقتصادی آلمان
جدول رشد اقتصادی آلمان

بخش پنجم؛ شرایط کار در کشور آلمان:

۱۱-  شرایط بازار کار در کشور آلمان چگونه است و مشاغل پرطرفدار در این کشور کدامند؟

طبق آخرین آمار در ژوئیه سال ۲۰۲۰ ، ۴۴.۶۴۰.۰۰۰ نفر در آلمان مشغول به کارند. این در حالیست که نرخ بیکاری ۴.۴ درصدی در این کشور نشان‌ می‌دهد که ۲٬۸۴۷٬۰۰۰ نفر نیز در آلمان بیکارند.

البته آخرین آمار منتشر شده در سال ۲۰۲۰ نشان‌ می‌دهد که بحران کرونا، یافتن کار در آلمان را کمی با چالش مواجه کرده است. با این حال همه مشاغل به یک‌‌‌ اندازه از بحران آسیب ندیده‌‌‌‌اند و عدد مذکور در مقایسه با کشورهای دیگر جهان هنوز کوچک است.  

altstadt germany
altstadt germany

در حال حاضر و علیرغم بیماری کرونا، سفارت آلمان در صورت داشتن job offer ، به شما وقت مصاحبه و ویزای کار می‌دهد. 

موسسه مهاجرتی نایس ویزا هم‌اکنون می‌تواند برای شما job offer و ویزای کار آلمان بگیرد.

اما مشاغل مورد نیاز و پرطرفدار در آلمان کدامند؟

آلمان یکی از بزرگترین و به لحاظ فناوری، پیشرفته‌‌‌ترین تولیدکنندگان در زمینه آهن، فولاد، زغال سنگ، سیمان، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه، ابزار و ماشین آلات، الکترونیک، خودرو، مواد غذایی و نوشیدنی، کشتی سازی و منسوجات است.

همه ساله دولت آلمان لیست مشاغل مورد نیاز کشور را ارائه‌ می‌کند تا متخصصان و فارغ التحصیلان خارجی این رشته‌ها را جذب کند. در زیر فهرست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال ۲۰۲۰ را مشاهده‌ می‌کنید که در آن کدهای ۳ مربوط به متخصصان و کدهای ۲ مربوط به کارگران ماهر است.

لیست مشاغل مورد نیاز آلمان:

کد شغلی

عنوان شغل به انگلیسی

عنوان شغل به فارسی

نوع

تخصص

۲۴۴۱۲

Metal Construction

ساخت و ساز فلزی

۲

۲۴۴۲۲

Welding and joining technology

جوش و فن آوری اتصال

۲

۲۶۱۱۲

Mechatronics professions

مکاترونیک

۲

۲۶۱۱۳

Mechatronics profession

مکاترونیک

۳

۲۶۱۲۲

Automation technology professions

فناوری اتوماسیون

۲

۲۶۱۲۳

Automation technology professions

فناوری اتوماسیون

۳

۲۶۲۱۲

Construction electronics professions

صنایع الکترونیک ساختمانی

۲

۲۶۲۲۲

Electrical machine engineering profession

مهندسی برق

۲

۲۶۲۵۲

Electrical-industrial engineering profession

مهندسی برق صنعتی

۲

۲۶۲۶۲

Pipe installation and maintenance

نصب و تعمیر لوله

۲

۲۶۳۰۳

Professions in electrical engineering (no specialization)

مهندسی برق (بدون تخصص)

۳

۲۶۳۹۳

Supervision – electrical engineering

نظارت – مهندسی برق

۳

۳۲۱۰۳

Building construction (no specialization)

ساخت و ساز ساختمان (بدون تخصص)

۳

۳۲۱۱۳

Concrete and reinforced concrete construction

ساخت و ساز بتنی

۳

۳۲۱۲۳

Masonry

مصالح ساختمانی

۳

۳۲۱۹۳

Supervision – building construction

نظارت – ساخت و ساز ساختمان

۳

۳۴۲۰۲

Plumbing professions (without specialization)

لوله کشی بدون تخصص

۲

۳۴۲۱۲

Sanitary, heating and air-conditioning technology professions

بهداشت حرفه‌‌ای، فناوری گرمایش و تهویه مطبوع

۲

۳۴۲۱۳

Sanitary, heating and air-conditioning technology professions

بهداشت حرفه‌‌ای، فناوری گرمایش و تهویه مطبوع

۳

۳۴۲۳۲

Refrigeration technology professions

فناوری‌های تبرید

۲

۳۴۲۳۳

Careers in refrigeration technology

مشاغل مرتبط با فناوری‌های تبرید

۳

۳۴۲۹۳

Supervisors- plumbing, sanitation, heating, air-conditioning

نظارت – لوله کشی، فاضلاب، گرمایش، تهویه مطبوع

۳

۴۳۴۱۳

Software development

کامپیوتر نرم افزار

۳

۴۳۴۲۳

Programming

برنامه نویسی

۳

۵۱۱۱۳

Profession in technical railway operations

عملیت فنی راه آهن

۳

۵۱۲۲۲

Surgical technology medical technical assistance professions

کارشناس نظارت و نگهداری زیرساخت‌های راه آهن

۲

۵۲۲۰۲

Traction vehicle operator railway traffic

ترافیک راه آهن

۲

۸۱۳۰۲

Health and nursing professions (without specialization)

بهداشت و پرستاری (بدون تخصص)

۲

۸۱۳۱۳

Specialist nursing professions

حرفه پرستاری تخصصی

۳

۱۳۳۲

Surgical technology medical technical assistance professions

تکنولوژی جراحی و کمک‌های فنی پزشکی

۲

۸۲۱۰۲

Elderly care professions

مراقبت از افراد مسن

۲

۸۲۱۸۳

Professions in geriatric care

مراقبت از سالمندان

۳

۸۲۵۱۲

Professions in orthopedic, rehabilitation technology

ارتوپدی، توانبخشی

۲

۸۲۵۳۲

Professions in hearing aid acoustics

شنوایی آکوستیک

۲

۸۲۵۱۳

Professions in orthopedic, rehabilitation technology

ارتوپدی، توانبخشی

۳

۸۲۵۹۳

aster craftsperson for orthopedics, rehabilitation technology and hearing aid acoustics and optics (except medical technology and dental technology)

کارشناسی ارشد ارتوپدی،تکنولوژی توانبخشی و سمعک و اپتیک، به جز تکنولوژی پزشکی و دندان پزشکی

۳

۱۲-  نرخ بیکاری و حداقل حقوق و دستمزد برای زندگی در آلمان در سال گذشته چقدر بوده است؟

طبق آخرین آمار ارائه شده در سال ۲۰۱۹، حداقل دستمزد در آلمان در سال ۲۰۱۹ ، ۱۹.۱۹ یورو در ساعت تعیین شده است. این مبلغ، یک افزایش ۰.۳۵ یورو (۴٪) را نسبت به سال ۲۰۱۸ را نشان‌ می‌دهد. به معنای دیگر حداقل حقوق و دستمزد در آلمان و قبل از کسر مالیات، ۱۵۹۳ یورو برای کسی است که ۴۰ ساعت در هفته (به صورت استاندارد) کار‌ می‌کند.

البته جالب است بدانید از تعداد ۴۴.۶۴۰.۰۰۰ نفری که در آلمان مشغول به کارند، تنها حدود چهار میلیون نفر حداقل میزان حقوق و دستمزد را دریافت‌ می‌کنند. الباقی افراد حقوق و دستمزدی بیش از این مبلغ دارند.

Berlin
Berlin

۱۳-  میزان مالیات بر درآمد برای زندگی در آلمان چقدر است؟

درصد مالیات بر درآمد شما در آلمان بسته به اینکه چه مدت در این کشور زندگی کرده باشید متفاوت است. گروه‌های مختلف مالیات دهندگان و تغییر نرخ مالیات در آلمان را‌ می‌توانید در جدول زیر ملاحظه کنید.

 • اگر شما بیش از شش ماه متوالی در آلمان زندگی کرده باشید، مالیت دهنده عادی محسوب‌ می‌شوید. به این ترتیب باید بابت درآمدهای خود در سراسر جهان به دولت این کشور مالیات بپردازید.
 • اگر شما کمتر از شش ماه ساکن آلمان بوده‌‌اید، فقط بابت درآمدی که در داخل کشور کسب کرده‌‌اید مالیات‌ می‌پردازید.
 • به یاد داشته باشید که چنانچه در سایر کشورهای اتحادیه اروپا نیز درآمد کسب‌ می‌کنید، نباید بابت درآمدتان دو بار مالیات بپردازید.
نرخ مالیات بر درآمدمحدوده درآمد سالانه
۰%تا سقف ۹۰۰۰ یورو
۱۴% با رشد تدریجی تا سقف ۴۲%از  ۹۰۰۱  تا ۵۴.۹۴۹ یورو
۴۲%از ۵۴.۹۵۰ تا ۲۶۰.۵۳۲ یورو
۴۵%بیشتر از ۲۶۰.۵۳۳ یورو

بخش ششم؛ وضعیت هزینه زندگی در آلمان – آخرین اطلاعات ۲۰۲۰:

۱۴-  هزینه زندگی در آلمان چگونه است؟ (همراه با جدول کامل – آپدیت ۲۰۲۰)

شما‌ می‌توانید در زیر، جزئیات هزینه زندگی در آلمان را مشاهده کنید. این جدول آخرین بار در ماه‌ جولای ‌۲۰۲۰ به روزرسانی شده است.

Frauenkirche in Dresden
Frauenkirche in Dresden

لیست هزینه زندگی در آلمان:

رستوران

قیمت متوسط

محدوده قیمت

یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت 

۱۰

۶.۵ – ۱۶

یک وعده غذا برای دو نفر در رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)

۵۰

۳۲ – ۸۰

مک دونالد یا وعده مشابه

۸

۷ – ۹

آبجوی تولید ایتالیا (۰.۵ لیتر) 

۳.۵

۲.۴ – ۴.۵

آبجوی وارداتی (بطری ۰.۳۳ لیتری)  

۳.۵

۲.۵ – ۴.۵

کاپوچینو (معمولی) 

۲.۷۵

۱.۸ – ۴

کوکاکولا٫ پپسی (بطری ۰.۳۳ لیتری) 

۲.۳۶

۱.۵ – ۳.۲

سوپر مارکت

شیر (۱ لیتر) 

۰.۷۷

۰.۶۲ – ۱.۱۴

نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) 

۱.۳۱

۰.۵۹ – ۳

برنج سفید (۱ کیلوگرم)

۲

۱ – ۳

تخم مرغ معمولی (۱۲ عدد) 

۱.۹۹

۱.۲۵ – ۳.۲

پنیر محلی (۱ کیلوگرم) 

۷.۸

۵ – ۲۰

فیله مرغ (۱ کیلوگرم)

۷.۶

۴ – ۱۰

گوشت راسته گاو (۱ کیلوگرم)

۱۰.۶۴

۷ – ۱۹

سیب (۱ کیلوگرم)

۲.۲۷

۱ – ۳

موز (۱ کیلوگرم)

۱.۵۷۱

۱ – ۳

پرتقال (۱ کیلوگرم)

۱.۹۷

۱.۲۵ – ۳.۵

گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم)

۲.۳۵

۱.۲ – ۳.۵

سیب زمینی (۱ کیلوگرم)

۱.۲۴

۰.۶ – ۲.۲

پیاز (۱ کیلوگرم)

۱.۲۶

۰.۸۵ – ۲

کاهو (هر عدد)

۰.۹۵

۰.۴۹ – ۱.۵

آب (بطری ۱.۵ لیتری)

۰.۴۳

۰.۱۹ – ۱

یک بطری شراب (متوسط)

۴.۹۹

۳.۵ – ۸

آبجوی تولید ایتالیا (بطری ۰.۵ لیتری)

۰.۸۶

۰.۶ – ۱.۰۵

آبجوی وارداتی (بطری ۰.۳۳ لیتری)

۱.۳

۰.۹ – ۲

بسته بیست پاکتی سیگار (مارلبورو)

۶.۴

۶.۴ – ۷.۶

حمل و نقل

بلیط یک طرفه (تردد محلی)

۲.۸

۲.۳۴ – ۳.۳

بلیط ماهیانه (قیمت معمول)

۷۰.۹

۵۰.۳ – ۹۶.۹

قیمت پایه تاکسی (تعرفه معمول)

۳.۵

۳ – ۵

تاکسی هر کیلومتر (تعریفه معمول)

۲

۱.۷۵ – ۳

تاکسی هر ساعت (تعرفه معمول)

۳۰

۲۵ – ۳۶

بنزین (هر لیتر)

۱.۴۳

۱.۲۵ – ۱.۶

گلف فلکس واکن (یا خودروی نوی مشابه)

۲۲۰۰۰

۱۹۰۰۰ – ۲۵۰۰۰

تویوتا کرولای سدان (یا خودروی نوی مشابه)

۲۱۸۷۳.۶۹

۱۹۹۹۰ – ۲۵۰۰۰

امکانات اولیه ـ قبوض

هزینه‌های عمومی برای آپارتمان هشتادوپنج متری (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، جمع آوری زباله)

۲۱۸.۸۱

۱۳۲.۲۲ – ۳۵۳.۰۸

۱ دقیقه مکالمه با تلفن همراه (تعرفه معمولی، بدون طرح‌های تخفیف)    

۰.۱

۰.۰۹ – ۰.۱۲

اینترنت کابلی یا ADSL (۶۰ مگابیت بر ثانیه، دانلود نامحدود)

۳۲.۰۲

۲۵ – ۴۹

ورزش و اوقات فراغت

باشگاه بدنسازی بزرگسال (هزینه ماهیانه)

۳۰.۱۶

۱۹.۹۵ – ۶۰

اجازه زمین تنیس (یک ساعت، آخر هفته)

۱۹.۷۸

۱۴ – ۲۵

سینما

۱۲

۷ – ۱۵

مراقبت از کودک

مهدکودک یا آمادگی خصوصی برای یک کودک (ماهیانه، تمام وقت) 

۳۲۸.۱

۱۲۴.۲۵ – ۷۰۰

مدرسه ابتدایی ‌‌‌بین‌المللی برای یک کودک (سالانه)

۱۲۴۱۵.۳۷

۶۰۰۰ – ۲۰۰۰۰

پوشاک و کفش

شلوار جین (لیوایز ۵۰۱ یا مدل مشابه)

۷۷.۱۶

۴۰ – ۱۰۰

پیراهن تابستانی در فروشگاه‌های زنجیره‌‌ای (زارا، اچ‌‌‌ اند ام…)

۳۴.۷۳

۲۰ – ۶۰

یک جفت کفش مخصوص دویدن نایک (کیفیت متوسط)

۸۰.۹۶

۵۰ – ۱۲۰

یک جفت کفش مردانه چرم

۱۰۶.۵۸

۶۰ – ۱۵۰

اجاره مسکن

آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

۷۴۴.۶۱

۵۰۰ – ۱۲۵۲.۲۰

آپارتمان یک خوابه دور از مرکز شهر

۵۶۱.۸۲

۳۹۰ – ۹۰۰

آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

۱۴۲۶.۴۸

۹۵۰ – ۲۵۰۰

آپارتمان سه خوابه دور از مرکز شهر بین

۱۰۶۸.۰۱

۷۵۰ – ۱۸۰۰

قیمت خرید آپارتمان

هر مترمربع آپارتمان در مرکز شهر

۵۱۸۸.۷۶

۳۲۰۰ – ۱۰۷۸۰

   هر متر مربع آپارتمان دور از مرکز شهر

۳۵۳۴.۷۶

۲۰۰۰ – ۷۷۵۰

۱۵-  در حال حاضر شرایط و هزینه‌های تحصیل در آلمان چگونه است؟

طی دهه گذشته، آلمان به مقصدی پرکشش برای دانشجویان سراسر جهان تبدیل شده است. چرا که با وضع سیاست‌های اصلاحی، آموزش عالی خود را به سوی ‌‌‌بین‌المللی شدن پیش برده است. ۳۵۵ مؤسسه آموزش عالی در ۱۶۵ منطقه آلمان، با ارائه بیش از ۱۰۰۰۰ رشته گوناگون، دانشجویان ‌‌‌بین‌المللی را به خود فرا می‌خوانند. بسیاری از این مراکز آموزشی برای تشویق طرح‌های پژوهشی و حمایت از آنها، از دولت آلمان بودجه مخصوص دریافت می‌کنند.

شهریه بسیار‌‌‌ اندک دانشگاه‌ها در مقایسه با کشورهای دیگر، که گاهی حتی به صفر می‌رسد، آلمان را به کشوری جذاب برای تحصیل بدل می‌کند. نکته جالب توجه دیگر این است که دانشجویان ‌‌‌بین‌المللی نیازی به پرداخت مبلغی اضافه بر دانشجویان بومی ندارند.

بورس‌های تحصیلی و وام‌های دانشجویی برای دانشجویان ‌‌‌بین‌المللی در دسترس است که جزئیات آن را می‌توان در وب سایت سرویس تبادل دانشگاهی آلمان ، DAAD یافت. آخرین طرح بورس تحصیلی Deutschland-Stipendium است که همه دانشجویان ثبت نام شده در آلمان می‌توانند از آن استفاده کنند.

۱۶-  شرایط و هزینه‌های خدمات بیمه و درمان برای زندگی در آلمان چگونه است؟

آلمان صاحب یکی از بهترین و جامع‌‌‌ترین سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی در جهان است. این سیستم خدمات درمانی و مراقبت‌های پرستاری طولانی مدت را نیز شامل‌ می‌شود. تقریبا ۸۸٪ از جمعیت این کشور عضو طرح بهداشت عمومی‌‌‌‌اند و بقیه دارای بیمه درمانی خصوصی. اصلاحات بیمه درمانی در سال ۲۰۰۷، همه افراد ساکن در آلمان را ملزم‌ می‌کند که حداقل برای معالجه پزشکی در بیمارستان بیمه شوند. این در حالی است که هزینه‌های درمان و خدمات پزشکی در این کشور سنگین است. تدابیر دولت نیز دسترسی به آن را برای عموم فراهم کرده است که بی شک یکی از امتیازات مهم زندگی در آلمان به شمار‌ می‌آید.

در سال ۲۰۱۹ قانون جدیدی با هدف بهبود خدمات و دیجیتالی کردن سیستم بهداشت تصویب شد. پس از اجرای این قانون شما‌ می‌توانید:

 • به صورت آنلاین به پزشک مراجعه کنید.
 • با یک شماره تلفن ویژه تماس بگیرید تا با پزشک متخصص مشورت کنید.
 • از خدمات ویژه بیماری‌های خاص (مانند دیابت) استفاده کنید.

خوب است بدانید که در آلمان حدود ۱۵٫۷٪ از درآمد سالیانه تان بابت حق بیمه عمومی کسر‌ می‌شود. درمجموع سه گزینه برای بهره مندی از خدمات بیمه پیش روی شماست:

 1. بیمه خدمات بهداشت عمومی تحت نظارت دولت (GKV)
 2. بیمه درمانی خصوصی از یک شرکت آلمانی یا ‌‌‌بین‌المللی (PKV)
 3. ترکیبی از دو بیمه فوق
Federal Ministry of Food and Agriculture (BMEL) - Berlin
وزارت فدرال غذا و کشاورزی (BMEL) - برلین

بخش هفتم؛ خدمات موسسه مهاجرتی Nice Visa:

۱۹-  نحوه ارائه خدمات در موسسه مهاجرتی Nice Visa به متقاضیان زندگی در آلمان و هزینه زندگی در آلمان ‌‌‌‌(اطلاعات ۲۰۲۰) چگونه است؟

۱-  ارائه مشاوره‌های رایگان تخصصی:

 • مشاوره تلفنی
 • مشاوره آنلاین تصویری (از طریق واتس اپ)
 • مشاوره حضوری (به صورت انفرادی)
 • شرکت در ورک شاپ‌های تخصصی و گروهی (در حال حاضر به دلیل بیماری کرونا تعطیل‌‌ می‌باشد)

۲-  انجام دقیق امور  اجرایی:

موسسه مهاجرتی Nice Visa به واسطه وکلای زبده خود در ایران و خارج از کشور؛ کلیه امور اجرایی پرونده شما را با دقت، وسواس و کیفیت هرچه تمام‌تر برایتان انجام می‌دهد.

۳-  خدمات پس از  اخذ ویزا:

موسسه مهاجرتی نایس ویزا به واسطه ضابطین اجرایی خود در کشورهای مقصد؛ پس از اخذ ویزا امکان ارائه خدمات ویژه‌‌‌ای را در قالب خدمات VIP به شما دارد.

در پایان می توانید با پر کردن این فرم، این امکان را فراهم کنید تا کارشناسان موسسه مهاجرتی Nice Visa طی ۴۸ ساعت کاری آینده با شما تماس بگیرند.

برای دریافت مشاوره تخصصی و رایگان مهاجرت، با ما تماس بگیرید.

وکلا و کارشناسان ما در طول مسیر همراه شما خواهند بود.

 

موفقیت شما، اعتبار ماست…

به این مطلب امتیاز دهید

اشتراک گذاری این نوشته